realizace výukového a vzpomínkového místa
Během čtrnáctidenního workcampu mladí lidé z celé Evropy spolu s odborníky přetvářeli židovský hřbitov v Žitavě do podoby inkluzivního výukového a vzpomínkového místa. Projektu předcházely různé přípravné práce: kromě mnohaleté dokumentační a výzkumné práce týkající se historie hřbitova a zde pohřbených lidí jsme využili výsledky archeologického výzkumu židovské smuteční síně a vyvinuli interpretační koncept s virtuální prohlídkou, kterou rovněž připravili mladí dobrovolníci.
Účastníci se seznámili s historií hřbitova i regionu a zabývali se různými pohřebními tradicemi, zejména židovsko-německými. Aby získali představu o kulturních zvláštnostech Trojmezí, navštívili i další místa spojená s životem židů, a to v Görlitz (Zhořelec, DE), Liberci (CZ) a Sieniawce (PL). Kromě toho měli možnost diskutovat s místními obyvateli o jejich práci a pokládat jim dotazy.
Během druhého týdne workcampu jsme na židovském hřbitově odkrývali obrysy smuteční síně, stržené v roce 1938. Ve spolupráci s krajinářem jsme s pomocí pískovce, zeminy, semen květin a ruční práce probudili zničenou budovu znovu k životu. Instalovaný hmatový model pak smuteční síň detailně znázorňuje.