digitální mapování a interpretace židovského kulturního dědictví
Těžištěm tohoto dvoutýdenního projektu byly nové formy průzkumu a prezentace židovského hřbitova v Žitavě, jakožto jednoho z mála dochovaných míst židovského kulturního
dědictví
v regionu. Pomocí digitálních nástrojů a metod interpretace kulturního dědictví účastníci společně vytvářeli podklady pro virtuální prohlídku hřbitova. Ta zájemce informuje o lidech a
místech spojených se hřbitovem, také přibližuje osobní příběhy i historické události.
Co znamená interpretace kulturního dědictví? Jedná se o metodiku, která vznikla původně v 50. letech minulého století s cílem lépe oslovit návštěvníky amerických národních parků. Během interpretace se odehrávají čtyři zásadní věci: cílem je vzbudit u návštěvníků zájem o nepříliš známé téma, uvést historické, přírodní nebo kulturní dědictví do kontextu jejich vlastních vědomostí, zkušeností, biografie a hodnot. Dalším cílem je přiblížit význam místa a v ideálním případě metoda interpretace napomáhá k tomu, aby bylo vzdělávání zábavné a poutavé. Metodiku v současné době využívá mnoho muzeí a historických, přírodních i kulturních památek po celém světě.
V rámci tohoto projektu jsme využili metody interpretace kulturního dědictví, abychom porozuměli různým významovým dimenzím židovského hřbitova v Žitavě a mohli toto porozumění předávat dál. Naším cílem bylo vytvořit na tomto historickém místě vzpomínkové prostory, umožňující poznat život, umírání i kulturní dědictví židů – ať už na místě nebo online. Účastníci se seznámili nejen s nejdůležitějšími historickými prameny a materiály o židovském hřbitově, ale získali i základní školení v oblasti interpretace kulturního dědictví, plánování interpretace a interpretačních médií. Pracovali v malých skupinách, z nichž každá se zabývala jiným konkrétním specifickým aspektem hřbitova.
Práce byla doprovázena kulturním a vzdělávacím programem. Navštívili jsme i jiná místa spojená s životem židů, a to v Görlitz (Zhořelec, DE), Liberci (CZ) a Sieniawce (PL) a získali představu o kulturních specifikách Trojmezí. Účastníci měli možnost diskutovat s místními obyvateli o své práci a pokládat jim otázky.